Home page News AzTU-nun Dayanıqlı İnkişaf Komitəsinin növbəti iclası keçirilib
AzTU-nun Dayanıqlı İnkişaf Komitəsinin növbəti iclası keçirilib
16.02.2026     40     AzTU
Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin ardıcıl və sistemli şəkildə reallaşdırılması istiqamətində görülmüş işlərin qiymətləndirilməsi və qarşıdakı dövr üzrə strateji prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi məqsədilə Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) Dayanıqlı İnkişaf Komitəsinin növbəti iclası keçirilib. İclasda komitə üzvləri, aidiyyəti struktur bölmələrinin rəhbər və nümayəndələri, həmçinin müvafiq sahə üzrə ekspertlər iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində ötən hesabat dövrü ərzində icra olunmuş fəaliyyətlər geniş şəkildə müzakirə edilib, əldə edilmiş nəticələr sistemli təhlil olunub və həyata keçirilmiş tədbirlərin dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə uyğunluğu qiymətləndirilib. Bildirilib ki, dayanıqlı inkişaf prinsiplərinin institusional səviyyədə tətbiqi, resurslardan səmərəli və rasional istifadə mexanizmlərinin gücləndirilməsi, ekoloji tarazlığın qorunması və sosial-iqtisadi inkişafın təmin edilməsi istiqamətində məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilib. Bu kontekstdə müxtəlif layihələrin icrası, maarifləndirmə və təlim təşəbbüslərinin təşkili, eləcə də sektorlararası və institusional əməkdaşlığın genişləndirilməsi xüsusi qeyd olunub.
İclas zamanı mövcud vəziyyətin analitik qiymətləndirilməsi aparılıb, qarşıya çıxan çağırışlar və onların aradan qaldırılması mexanizmləri ətraflı müzakirə edilib. Vurğulanıb ki, dayanıqlı inkişafın effektiv təmin olunması üçün idarəetmə və koordinasiya mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi, innovativ yanaşmaların tətbiqi və müasir texnoloji həllərin inteqrasiyası mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Komitə üzvləri tərəfindən növbəti mərhələ üçün prioritet istiqamətlər müəyyən edilib. Həmin istiqamətlərə ekoloji dayanıqlılığın gücləndirilməsi, enerji səmərəliliyinin artırılması, təhsil və maarifləndirmə fəaliyyətlərinin genişləndirilməsi, habelə beynəlxalq əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi daxildir. Bununla yanaşı, yeni layihə təşəbbüslərinin hazırlanması və mövcud proqramların effektivliyinin yüksəldilməsi məqsədilə konkret fəaliyyət planının işlənib hazırlanması barədə qərar qəbul edilib.
İclasın yekununda qəbul olunmuş qərarların icrasına nəzarətin gücləndirilməsi, müntəzəm monitorinq və qiymətləndirmə mexanizmlərinin tətbiqi, eləcə də nəticəyönümlü hesabatlılıq sisteminin formalaşdırılması məsələləri diqqətə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, Dayanıqlı İnkişaf Komitəsi müəyyən edilmiş strateji məqsəd və hədəflərə nail olunmasını təmin etmək məqsədilə fəaliyyətini institusional çərçivədə, sistemli və ardıcıl şəkildə, nəticəyönümlü idarəetmə prinsipləri əsasında davam etdirəcək.