Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin (KIM) direktoru Xəyalə Hacıyeva akademik açıq əlyetərli jurnalların dünyada nüfuzlu bazası sayılan DOAJ-ın ..
AzTU-da DISC İnnovasiya və Dayanıqlılıq Laboratoriyası qurulacaq
Azərbaycan Texniki Universiteti (AzTU) ilə “Dithari Technologies” şirkəti arasında DISC İnnovasiya və Dayanıqlılıq Laboratoriyasının qurulması ilə bağlı anlaşma memorandumu imzalanıb. İmzalanma mərasimi AzTU-nun Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (SDG) guşəsində keçirilib. Bu əməkdaşlıq dairəvi İT təcrübələrinin inkişafı və texnologiyada dayanıqlığın təşviqi istiqamətində mühüm addım kimi qiymətləndirilib. Yeni laboratoriyanın yaradılması Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə, xüsusilə SDG 12-yə — məsuliyyətli istehlak və istehsal prinsipinə uyğun olaraq innovasiya və ekoloji məsuliyyətin gücləndirilməsinə töhfə verməyi hədəfləyir. “Dithari Technologies” dairəvi İT sahəsində aparıcı şirkət kimi bu təşəbbüs vasitəsilə elektron tullantıların azaldılması və dayanıqlı İT həllərinin inkişafını dəstəkləyir. AzTU-nun rektoru Vilayət Vəliyev bu əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayaraq bildirib: “Bu təşəbbüs dayanıqlılığın texnoloji innovasiya ilə inteqrasiyasına doğru atılmış mühüm addımdır. DISC İnnovasiya və Dayanıqlılıq Laboratoriyası tələbələrə dayanıqlı İT sahəsində praktik bacarıqlar qazandıracaq və ekoloji cəhətdən məsuliyyətli innovatorlar nəsli yetişdirəcək.” “Dithari Technologies” şirkətinin nümayəndəsi: “Bizim əsas məqsədimiz dairəvi İT həllərini təşviq etməklə elektron tullantıların azalmasına nail olmaq və uzunmüddətli təsir yaratmaqdır. AzTU ilə əməkdaşlıq edərək bilik və təcrübəmizi universitetin akademik potensialı ilə birləşdirərək innovasiya və dayanıqlılığı daha da inkişaf etdirəcəyik.” Qeyd edək ki, DISC İnnovasiya və Dayanıqlılıq Laboratoriyasının əsas məqsədi dairəvi İT təcrübələrinin təşviqi, elektron tullantıların idarə edilməsi və tələbələrə innovasiya bacarıqlarının aşılanmasıdır. Laboratoriya həmçinin İT avadanlıqlarının təkrar emalı və bərpası üçün dayanıqlı çərçivə yaratmağı hədəfləyir. Əməkdaşlıq çərçivəsində “Dithari Technologies” şirkəti texniki bilik və resurslar təqdim edəcək, təlim və sertifikat proqramları həyata keçirəcək, eləcə də universiteti ekoloji cəhətdən təmiz İT məhsulları ilə təmin edəcək. Bundan əlavə, hakatonlar və texnologiya yönümlü tədbirlər təşkil ediləcək. AzTU laboratoriya üçün müasir infrastruktur və məkan ayıracaq, tələbələrin layihələrdə aktiv iştirakını təşviq edəcək və inzibati dəstək göstərəcək. DISC İnnovasiya və Dayanıqlılıq Laboratoriyasının yaradılması texnologiya, dayanıqlılıq və innovasiyanı birləşdirərək tələbələri qlobal iqtisadiyyatın dəyişən tələblərinə hazırlayan müasir təhsil yanaşmasını əks etdirir.
Azərbaycan Texniki Universiteti (AzTU) ilə “Dithari Technologies” şirkəti arasında DISC İnnovasiya və Dayanıqlılıq Laboratoriyasının qurulması ilə bağlı anlaşma memorandumu imzala ..
AzTU-da “Novruz nəğməsi” adlı tədbir keçirilib
Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) Həmkarlar İttifaqı Komitəsi (HİK), Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi (THİK) və Tələbə Gənclər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə “Novruz nəğməsi” adlı tədbir keçirilib. Əvvəlcə fakültələrin və tələbə təşkilatlarının Novruz bayramı münasibətilə stendləri nümayiş olunub. Novruz bayramı münasibətilə təbriklərini çatdıran AzTU-nun rektoru Vilayət Vəliyev bu əziz el bayramının tarixindən, onun milli birlik və həmrəylik rəmzi olmasından bəhs edib. Bu cür milli bayramların və şənliklərin təşkilinin gənc nəslin həm də milli adət-ənənlərə bağlılığını aşıladığını vurğulayıb. Rektor son illər AzTU-nun uğurları, müasir mühəndis kadrların hazırlanması istiqamətində universitetdə həyata keçirilən layihələrdən də danışıb. Daha sonra universitetin ictimai həyatında fəallıq nümayiş etdirmiş tələbələrə təşəkkürnamə təqdim olunub. Rəsmi hissədən sonra tədbir konsert proqramı ilə davam edib.
Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) Həmkarlar İttifaqı Komitəsi (HİK), Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi (THİK) və Tələbə Gənclər Təşkilatının birgə təşkilatçılı ..